web 2.0

افسردگی کودکان و نوجوانان

کودکان ، اتفاقاتی که در اطرافشان رخ می دهد را درک می کنند و دچار تنش و افسردگی می شوند


گرچه پژوهشگران علوم پزشکی  و علوم رفتاری مدت ها تصور می کردند که کودکان برای درک کامل ماهیت آنچه در اطراف آنان اتفاق می افتد ، تکامل و آگاهی کامل ندارند و درنتیجه بهتر از بزرگسالان از حوادث تروما  نجات می یابند و علت آن تا حدودی این می دانستند که آنها کمتر رنج می کشند.  اما تحقیق جدید در مورد کودکان، چیز دیگری را نشان می دهد.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از ساینس دیلی ،  پژوهشگران گمان می کردند، پایین بودن سن کودک برای درک کامل ماهیت آنچه در اطراف کودکان اتفاق می افتد، باعث می شود که آنها با انعطاف پذیزی بسیار بیشتری واکنش نشان دهند.  اما نتایج تحقیقات جدید کاملا با تفکر پیشین متفاوت است .
“کلود چمتاب” روان شناس کودک از دانشگاه “نیویورک”  می گوید : شواهد فزاینده نشان می دهد اگر کودکان مستقیما در معرض حوادث قرار بگیرند، اتفاقاتی که در اطرافشان رخ می دهد را درک می کنند.
این مطالعات جدید نشان می دهد کودکان و نوجوانان کم سن و سال نه تنها علائم تنش و افسردگی ( Stress and depression )  پس از تروما را نشان می دهند که شبیه تنش و افسردگی بزرگسالان است، بلکه واکنش قویتری نسبت به تروما را نشان می دهند.
این مطالعات همچنین نشان می دهد، احتمال ابتلا به علایم اختلال استرس پس از تروما ( Traumatic stress )  در کودکان کم سن و سال تر و دختران در مقایسه با کودکان بزرگتر و پسران بیشتر است.
در دو مطالعه اول، محققان اثرات طولانی مدت حوادث را بر کودکان و والدین آنها تجزیه و تحلیل کردند.
در یک تجزیه و تحلیل که به ریاست چمتاب انجام شد، محققان ۱۱۶ کودک پیش دبستانی و مادران آنها را که مستقیما در معرض حملات مرکز تجارت جهانی قرار گرفته بودند، بررسی و پیگیری کردند
.
 
محققان تقریبا سه سال بعد با مادران و آموزگاران این کودکان مصاحبه کردند.
محققان متوجه شدند، در مقایسه با کودکانی که مادران آنها علائم اختلال استرس پس از سانحه ( Post-traumatic stress ) یا افسردگی را گزارش نداده بودند، کودکانی که مادران آنها به این علائم مبتلا شده بودند، سه برابر بیشتر احتمال داشت که سه سال بعد از این حادثه دردناک واکنش عاطفی نشان دهند و هفت برابر بیشتر احتمال داشت که رفتار پرخاشگرانه از خود بروز دهند.
در مقابل مطالعه دیگری بر روی بیش از ۴۰۰ کودک و نوجوان ۱۲ تا ۲۰ ساله و مادران نشان داد، کودکانی که مستقیما در معرض حملات تروریستی ( Terrorist attacks ) قرار گرفتند نسبت به کودکانی که مستقیما در معرض این حادثه قرار نداشتند، اندکی بیشتر احتمال داشت به اختلال استرس پس از تروما مبتلا شوند، اما احتمال ابتلای آنان به افسردگی بطور قابل توجهی بیشتر بود.
این مطالعه همچنین نشان داد که به رغم مزیت سنی، مشکلات دختران در انطباق ( Adaptation ) خود با شرایط پس از این حملات دو برابر پسران بود.
نتایج این تحقیق در نشریه Child Development منتشر شده است .

احتمال ابتلا به افسردگی در میان نوجوانان معتاد به اینترنت بسیار بالا استپژوهشگران استرالیایی و چینی می گویند نتایج تحقیقات نشان می دهد که اعتیاد به اینترنت زمینه ساز بروز افسردگی در نوجوانان است. آنان با تاکید بر اینکه احتمال ابتلا به افسردگی در میان نوجوانان معتاد به اینترنت بسیار زیاد است، از مدارس خواستند، نسبت به ظهور نشانه های اولیه این بیماری در نوجوانان هشیار باشند.   
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از تلگراف ،  محققان دریافته اند نوجوانانی که هنگام عدم استفاده و دسترسی به اینترنت، مضطرب و عصبی هستند، دو و نیم برابر دیگران در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارند.
دانشمندان با بررسی هزار نوجوان با متوسط سنی ۱۵ سال، از آنها در مورد استفاده از اینترنت سوال کردند.
آنها دریافتند تنها شش درصد از نوجوانان، کاربران بیمارگونه اینترنت هستند. این کاربران نوجوان به محققان گفتند زمانی که از اینترنت استفاده نمی کنند احساس افسردگی، بد اخلاقی و عصبی بودن می کنند، اما زمانی که دوباره آن لاین می شوند این احساس از بین می رود.
در آغاز در این مطالعه هیچ یک از شرکت کنندگان افسرده نبودند.
اما ۹ ماه بعد، زمانی که نوجوانان دوباره از نظر نشانه های عصبی بودن و افسردگی مورد معاینه قرار گرفتند، محققان دریافتند کاربران بیمارگونه اینترنت دو و نیم برابر کسانی که استفاده معمولی از اینترنت دارند، احتمال دارد نشانه های افسردگی داشته باشند.
نتایج این تحقیقات در نشریه ” آرشیو طب کودکان و نوجوانان” منتشر شده است.
این نتایج حاکی از آن است که جوانانی که در ابتدا مشکلات روانی ندارند، اما کاربران بیمارگونه اینترنت هستند می توانند به افسردگی مبتلا شوند.
محققان می گویند غربالگری افراد در معرض خطر در مدارس می تواند یک راهبرد پیشگیرانه زودهنگام و موثر باشد.
عوامل محرک در ایجاد اعتیاد به اینترنت
- اگر از اضطراب و ناراحتی‌های اعصاب رنج می‌برید: ممکن است در این شرایط به خاطر مشغول نگاه داشتن ذهن و فکر خود به استفاده بی‌حد و حصر از اینترنت رو آورید.
- اگر شما افسرده هستید: اینترنت می‌تواند مفری برای دوری از احساساتی نظیر دلمردگی و بی‌حوصلگی باشد اما به خاطر داشته باشید استفاده بی‌حد و حصر از رایانه مطمئنا شرایط را سخت‌تر خواهد کرد زیرا تنها باعث انزوا و گوشه‌گیری بیشتر شما خواهد شد.
- اگر اعتیاد به دیگر مسائل دارید‌: بسیاری از افرادی که به اینترنت وابستگی بیش از حد دارند از دیگر مسائل نظیر اعتیاد به داروهای روانگردان‌، شرط بندی و… رنج می‌برند.
- اگر که قادر به برقراری روابط سالم اجتماعی نیستید‌: معتادان به اینترنت اغلب از چت‌روم‌ها، پیام‌ها یا بازی‌های آنلاین به‌عنوان راهی مطمئن برای ایجاد رابطه جدید سود می‌برند.
- اگر در سن جوانی و نوجوانی هستید: اصولا جوانان به‌دنبال اجتماعاتی هستند که در آن احساس صمیمیت و راحتی بیشتری داشته باشند و فضای مجازی این فضا را در اختیار آنان می‌گذارد‌.
- اگر که کم تحرک یا کمتر از حد معمول فعالیت دارید‌: به‌عنوان مثال ممکن است دچار ناتوانی یا معلولیت بوده و یا والدین کودکان خرد‌سالی باشید که ترک خانه و پرداختن به فعالیت‌های اجتماعی را دشوار کرده است

سایت پزشکان بدون مرز‌.

0 comments:

ارسال یک نظر